sestdiena, 2016. gada 9. jūlijs

Pārpalikums lai nāk par labu viņu trūkumam

The Message 2 Corinthians 8:10-20 So here's what I think: The best thing you can do right now is to finish what you started last year and not let those good intentions grow stale. Your heart's been in the right place all along. You've got what it takes to finish it up, so go to it. Once the commitment is clear, you do what you can, not what you can't. The heart regulates the hands. This isn't so others can take it easy while you sweat it out. No, you're shoulder to shoulder with them all the way, your surplus matching their deficit, their surplus matching your deficit. In the end you come out even. As it is written, Nothing left over to the one with the most, Nothing lacking to the one with the least. I thank God for giving Titus the same devoted concern for you that I have. He was most considerate of how we felt, but his eagerness to go to you and help out with this relief offering is his own idea. We're sending a companion along with him, someone very popular in the churches for his preaching of the Message. But there's far more to him than popularity. He's rock-solid trustworthy. The churches handpicked him to go with us as we travel about doing this work of sharing God's gifts to honor God as well as we can, taking every precaution against scandal.
//  Jūsu pārpalikums tagad lai nāk par labu viņu trūkumam, un arī viņu pārpalikums lai nāktu jums par labu, lai tā notiktu izlīdzināšana , kā ir rakstīts: kam bija daudz, netapa bagāts, kam bija maz, netapa nabags. 
Dievs ir taisnīgs un katram ir dāvinājis pēc Saviem ieskatiem, Savas taisnības godīguma. Es domāju, te neviens nevar diskutēt vai oponēt. Varam droši pastāvēt uzticībā, jebkur atrazdamies. Es zinu, ka esmu šeit, jo tā ir jānotiek, tā ir labāk, tam tā jāpastāv un jābūt. Diskutēt ir lieki, Viņš zina visu daudzreiz labāk, skaidrāk. Katrs ir ceļā, savā paklausībā trenējot sirdi. Patiesi noticēt, ka viss notiekošais ir vislabākais ko es jebkad varētu saņemt un sev vēlēties.


FOTO: / Mīlestības balss / Evangelic camp / Gregorskola / Morning praying room / Today / 2016 /

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru